Drevená pergola svojpomocne je výzva, ktorá si vyžaduje o niečo dôkladnejšiu prípravu a zamyslenie sa, než len nakúpiť materiál a začať pribíjať jeden hranol o druhý. V rámci nej stojí za zváženie aj porovnať si drevenú pergolu s inými možnosťami, ako terasu zastrešiť. Napríklad hliníkovou pergolou. Aby sme vám ušetrili čas, všetky potrebné informácie a detaily sme zhrnuli v tomto článku. Dozviete sa:
Porovnanie drevenej a hliníkovej pergoly
Čo obnáša stavba drevenej pergoly svojpomocne?
Podľa čoho si vybrať to najlepšie riešenie?
Možno ešte nie ste pre drevenú pergolu a jej stavbu svojpomocne tak úplne rozhodnutý. A možno potrebujete len vedieť, že sú aj iné alternatívy, ktoré v konečnom dôsledku môžu vaše nároky na zastrešenie terasy alebo samostatne stojacu pergolu naplniť omnoho lepšie. Jednou z nich je v poslednom čase stále obľúbenejšia hliníková pergola, o ktorej výhodách sme písali v článku v našom blogu len nedávno.
Porovnajte si tieto dva najvyhľadávanejšie druhy pergol z pohľadu rozhodujúcich faktorov – vzhľadu, životnosti, nárokov na údržbu a ceny.
Drevo je prírodný materiál, ktorý prináša do záhrady alebo na terasu teplo a prírodný vzhľad. Jednoducho sa tam prirodzene hodí. Takáto pergola pôsobí tradične a vidiecky a dokonale sa hodí do záhrad s dôrazom na prírodný koncept. Navyše je možné drevenú pergolu zladiť s ostatnými prvkami v exteriéri pomocou vhodne zvoleného náteru. Ak si však na naturálnom vzhľade nepotrpíte a viac vás za srdce chytá moderný minimalistický štýl, hliník bude správna voľba. Navyše hliníková pergola nemusí byť iba sivá. K dispozícii je množstvo odtieňov, vďaka ktorým nebude pergola pôsobiť ako päsť na oko.
V tomto ohľade hrá hlavnú rolu hliník. Keďže ide o veľmi odolný materiál, ktorý navyše odolá korózii a deformáciám materiálu, ktoré spôsobujú poveternostné vplyvy, je jednoducho z pohľadu životnosti lepšou voľbou. Drevo je, naopak, materiál prirodzene náchylný na vplyvy počasia. Neustále striedanie teplôt, ich prudké výkyvy, dážď, sneh, krúpy, intenzívne slnko… To všetko sa na drevenej pergole podpíše. Často podlieha vlhkosti a navyše aj škodcom, ako sú termity a červotoče. V tomto prípade môže ale veľa urobiť vhodný výber dreva.
Aby sa čo najviac eliminovali škodlivé vplyvy počasia, vyžaduje si drevená pergola pravidelnú údržbu. To znamená každých pár rokov natierať trámy a hranoly ochrannými nátermi, lakmi alebo olejom. Okrem toho je potrebné kontrolovať prípadné praskliny a poškodenia, nakoľko sú vstupnou bránou pre hnilobu a plesne a dokážu drevenú pergolu zničiť v priebehu pár rokov. Na druhej strane, hliníková pergola nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Stačí jej bežné umytie čistou vodou v prípade, ak je znečistená. Hliník je vďaka svojim vlastnostiam maximálne odolný a stály, preto nie je potrebné hliníkovú pergolu natierať alebo ošetrovať.
Z pohľadu cenovej náročnosti vo všeobecnosti platí, že sú drevené pergoly lacnejšie ako hliníkové. To určite platí, ak si ju staviate svojpomocne. Kvalitne postavená drevená pergola je časovo oveľa náročnejšia a vzhľadom na rastúce mzdové nároky mnohokrát aj finančne v porovnaní s hliníkovou pergolou.
Je to však široký pojem, pretože veľkú rolu zohráva napríklad aj výber dreva a jeho kvalita. Hliníkové pergoly si vyžadujú načrieť do peňaženky o niečo hlbšie. Avšak, ako to pri takýchto porovnávaniach často býva, rozhoduje nielen vstupná investícia, ale aj náklady na opravy a údržbu a taktiež životnosť. Ak si vezmeme do úvahy, že je hliníková pergola takmer neopotrebovateľná, môže sa rozdiel medzi celkovými investíciami z dlhodobého horizontu naozaj veľmi znížiť.
Kým na jednej strane porovnávate materiály, ich výhody a nevýhody, na strane druhej je tu ešte veľmi dôležitý faktor z hľadiska vyhotovenia pergoly na terasu. A tou je montáž. Do hliníkovej pergoly sa svojpomocne pustí len málokto. Drevenú pergolu s môžete nechať postaviť profesionálovi alebo sa s ňou popasovať vo vlastnej réžii. Tu síce platí, že ušetríte nejaké to euro, no vyžaduje to aspoň základné manuálne zručnosti a taktiež náradie, ktoré budete pri stavbe drevenej pergoly potrebovať. Okrem toho nezabudnite na veľmi dôležitú položku – váš čas a starosti so zháňaním materiálu a jeho zabezpečením priamo na miesto. Čo vás čaká a neminie a ako by ste mali pri stavbe drevenej pergoly svojpomocne postupovať?
Najlepšie bude, ak vyberiete miesto, ktoré je na rovine a vo vhodnej vzdialenosti od domu alebo chodníkov a prístupových ciest. Tu zohráva rolu hlavne to, na čo chcete pergou využívať. Zamyslite sa aj nad tým, ako sa točí slnko v danej časti pozemku a či nebude celoprekrytá pergola s nepriehľadnou strechou (ak plánujete takéto zastrešenie) brániť svetlu, ktoré preniká do interiéru.
Okrem toho si urobte aspoň jednoduchý nákres, z ktorého budú jasné rozmery a tvar pergoly. Dobrá rada znie – veľkosť pergoly by mala korešpondovať s veľkosťou priestoru, ktorý máte k dispozícii. Najjednoduchšie na realizáciu sú obdĺžnikové alebo štvorcové tvary.
Potom sa poobzerajte po vhodnom stavebnom materiály, kvalitnom dreve, ktoré bude dostatočne vysušené a impregnované. Inak hrozí stočenie a popraskanie dreva, ktoré nielen naruší vizuálnu stránku pergoly ale taktiež jej funkčnosť, keďže, ako sme už spomenuli, tade doň vstupuje vlhkosť a škodcovia. Najčastejšie sa používajú materiály ako borovica, smrek alebo cédrové drevo. Nezabudnite, že materiál na drevenú pergolu nekončí len drevenými stojkami. Budete potrebovať skrutky, klince, pätky na ukotvenie stĺpov alebo závitové tyče, spojovacie prvky a dodatočné ochranné nátery a farbu na drevo.
Každá montáž, rovnako ako pergola sama, je jedinečná. Vo všeobecnosti je však dôležité upraviť si terén, napríklad vyrovnať a odstrániť prípadný porast, ak ju chcete ukotviť primo do zeme a nie do betónového podkladu. Samotné ukotvenie nosných stĺpov by malo byť stabilné a teda dostatočne hlboké.
Po nich nasledujú priečne stĺpy, ktoré slúžia ako podpora pergoly a nakoniec strešná konštrukcia so strešnými trámami, ktoré vytvoria oporný rám pre zvolenú krytinu (lexan, OSB dosky + šindel, trapézový plech a podobne). Na úplný záver nezabudnite pergolu natrieť do odtieňa, ktorý ste si zvolili a zároveň drevo impregnovať. Ak chcete zachovať pôvodný vzhľad dreva, zvoľte niektorý z ochranných náterov alebo lakov.
Prestrešenie drevenej pergoly ovplyvňuje v značnej miere jej vzhľad a funkčnosť. Ak sa rozhodnete pre plné zakrytie, napr. škridlou, prichádzate o množstvo denného svetla, nielen pod samotnou pergolou ale môže Vám tak nechtiac tieniť aj v dome. V prípade priehľadnej strechy (polykarbonát alebo sklo) síce svetlo nestratíte ale v horúcich letných dňoch Vám môže toto prestrešenie vytvoriť neželaný skleníkový efekt a vyžadovať si tak ďalšiu investíciu do tienenia strechy.
Dôležité je však zvážiť aj plánované presklenie, prípadne zatienenie bočných stien. Drevené pergoly si vyžadujú zachovať nevyhnutný sklon strechy a tak pri požiadavke umiestniť bočné tienenie alebo presklenie vytvárajú nepekný trojuholník medzi líniou presklenia a sklonom strechy. Riešenie týchto odskokov je síce reálne, no nie najlacnejšie. Pri hliníkových pergolách Vám neželané odskoky nevznikajú. Obvodový profil je v rovine a lamely sú vyspádované vo vnútri tohto profilu.
Na to, aby ste si zodpovedali túto otázku nemusíte chodiť ďaleko. Všetko sa totiž odvíja od vašich individuálnych nárokov na pergolu – estetických aj funkčných, rozpočtu a očakávaní súvisiacich so starostlivosťou a životnosťou pergoly.
Ak preferujete prírodný vzhľad a nevadí vám venovať čas pravidelnej údržbe, drevená pergola je pre vás ideálnou voľbou. Drevo prináša do záhrady prirodzenú krásu a možnosť prispôsobiť farbu a vzhľad pergoly podľa vašich predstáv. Ak máte navyše doma šikovného kutila, môžete ušetriť peniaze tým, že sa do stavby pustíte svojpomocne.
Hľadáte skôr moderné a nenáročné riešenie, o ktoré sa netreba nejako špeciálne starať a zároveň budete mať na desiatky rokov pokoj? Potom je hliníková pergola lepšou voľbou. Hliník je odolný, nehrdzavie a nevyžaduje si ani pravidelné nátery, ani špeciálne ošetrovanie. Ak sa na to navyše pozrieme z dlhodobého hľadiska (náklady na údržbu, váš čas a životnosť), rozdiel tom, ktoré z riešení je drahšie a ktoré lacnejšie sa časom stiera.
Skvelou možnosťou, ako vyriešiť zastrešenie terasy alebo dokonca bazénu je bioklimatická pergola. Hliníková pergola so sklápateľnými lamelami, ktoré ovládate pohodlne diaľkovo aj zo svojho mobilu a kompletným riešením odtoku vody. Celoročná pergola zvládne dokonca aj možnosť namontovať solárne panely priamo na jej povrch.
Zrátali ste si dve a dve dokopy a zistili ste, že lepším riešením, ako realizovať stavbu drevenej pergoly svojpomocne, bude pre vás niektorý z hliníkových pergolových systémov? Kontaktujte nás, radi vám s výberom aj celým riešením poradíme.